West Suffolk Council election results

Results of the West Suffolk Council elections on 2 May 2019.

Ward Candidate Party Result Declaration of results
Abbeygate Iannelli-Popham, Nicola Labour Party 385 Abbeygate declaration of results
Ingwall King, Lisa Maria Teresia Green Party 628 - Elected
Lale, Christopher Thomas Liberal Democrat 392
Rayner, Joanna Conservative Party Candidate 523 - Elected
Speed, Andrew Mark Conservative Party Candidate 484
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Bardwell Flood, Julian UK Independence Party 190 Bardwell declaration of results
Smith, Andrew John The Conservative Party Candidate 518 - Elected
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Barningham Bull, Carol Emily Margaret The Conservative Party Candidate Elected uncontested Barningham - Notice of uncontested election
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Barrow Houlder, Ian Charles The Conservative Party Candidate Elected uncontested Barrow - Notice of uncontested election
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Brandon Central Dean, Susan Mary Labour Party 50 Brandon Central declaration of results
Hart, Francis Jonathan The Conservative Party Candidate 91
Lukaniuk, Victor Casimir West Suffolk Independent 292 - Elected
Smith, Susan Lesley Independent 68
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Brandon East Callaghan, Peter James Independent 50 Brandon East declaration of results
Erlam, Andrew Barnes Labour Party 59
Ridgwell, Peter Richard Independent 111
Silvester, Reginald The Conservative Party Candidate 173
Wittam, Philip Charles West Suffolk Independent 179 - Elected
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Brandon West Mason, Christine Anne The Conservative Party Candidate 128 Brandon West declaration of results
Palmer, David John West Suffolk Independent 267 - Elected
Stewar , Edward Woolf Independent 177
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Chedburgh and Chevington Chester, Michael Charles Leslie The Conservative Party Candidate 628 - Elected Chedburgh and Chevington declaration of results
Dillon, Gary Patrick Labour Party 227
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Clare, Hundon and Kedington Letten, Stuart Lawrence UK Independence Party 558 Clare, Hundon and Kedington declaration of results
Meikle , James John Independent 1025 - Elected
Pilley, Robin Michael The Conservative Party Candidate 822
Richardson, Karen Denise The Conservative Party Candidate 1019 - Elected
Rushbrook, Marion The Conservative Party Candidate 1134 - Elected
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Eastgate Warby , Patricia Ann Independent 225 Eastgate declaration of results
Waterman , Clifford Andrew Labour Party 228 - Elected
Wright, Frankie Conservative Party Candidate 225
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Exning Cole, Simon David The Conservative Party Candidate Elected uncontested Exning - Notice of uncontested election
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Haverhill Central André, Roger John Floyd Labour Party 159 Haverhill Central declaration of results
Luccarini, Aaron Julian Independent 239 - Elected
Roach, Susan Eileen The Conservative Party Candidate 195
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Haverhill East Burns, John Independent 246 - Elected Haverhill East declaration of results
Chernyavskaya, Tatiana The Conservative Party Candidate 156
Hanlon , Patrick John Labour Party 226 - Elected
Hawes, Bryan John The Conservative Party Candidate 207
Miller-Jones , Lora-Jane Labour Party 182
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Haverhill North Allwright, Donald Francis John Green Party 240 Haverhill North declaration of results
Hirst, Ian Grenville UK Independence Party 248
Mason , Joseph Peter The Conservative Party Candidate 373 - Elected
McManus, Elaine Margaret The Conservative Party Candidate 404 - Elected
Page, Damian Peter Labour Party 221
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Haverhill South Crooks, Jason Craig Independent 310 - Elected Haverhill South declaration of results
Lynch, Denis The Conservative Party Candidate 207
Rolph , Kenneth Walter Harold Liberal Democrat 136
Smith, David Malcom Labour Party 274 - Elected
Smith , Elizabeth Ann Gerardine Labour Party 267
Sowa, Heike The Conservative Party Candidate 168
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Haverhill South East Brown , Anthony George Independent 346 - Elected Haverhill South East declaration of results
Collins, Liam Benjamin The Conservative Party Candidate 172
Stinchcombe, Alan John Labour Party 100
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Haverhill West Dillon, Stuart Michael Labour Party 334 Haverhill West declaration of results
Fox, Paula Carol Sharon Independent 302
Marks, Margaret Elizabeth The Conservative Party Candidate 487 - Elected
Roach, David James The Conservative Party Candidate 458 - Elected
Smith , Rebecca Louise Labour Party 396
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Horringer Clements , Terence Gerald Conservative Party Candidate 524 - Elected Horringer declaration of results
Davies, Robin Labour Party 237
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Iceni Bradshaw, Michael West Suffolk Independents 259 - Elected Iceni declaration of results
Dicker, Dawn Patricia West Suffolk Independents 373 - Elected
Hall, Douglas Samuel Davy The Conservative Party Candidate 219
Kemp, Gaëlle Isabelle Labour Party 95
Millward, Jordon Kaine The Conservative Party Candidate 228
Morse, Simon Richard Green Party 179
Unwin, Claire Elizabeth Labour Party 104
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Ixworth Griffiths, John Henry Morgan The Conservative Party Candidate Elected uncontested Ixworth - Notice of uncontested election
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Kentford and Moulton Appleton, Hilary Anne Labour Party 126 Kentford and Moulton declaration of results
Dicker, Roger West Suffolk Independents 518 - Elected
Kerby, Thomas Alfred The Conservative Party Candidate 248
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Lakenheath Frost, Stephen Peter The Conservative Party Candidate 537 - Elected Lakenheath declaration of results
Gathercole, David Ward Independent 717 - Elected
Noble, Colin Lawrence Bennett The Conservative Party Candidate 438
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Manor Harvey, Brian Peter The Conservative Party Candidate Elected uncontested Manor - Notice of uncontested election
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Mildenhall Great Heath Alecock, Richard John Independent 432 - Elected Mildenhall Great Heath declaration of results
Leaman, Russell Edward The Conservative Party Candidate 115
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Mildenhall Kingsway and Market Bowman, David William The Conservative Party Candidate 179 Mildenhall Kingsway and Market declaration of results
Finn, Patrick Labour Party 62
Shipp, Ian Independent 399 - Elected
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Mildenhall Queensway Bowman, Ruth Anne The Conservative Party Candidate 283 Mildenhall Queensway declaration of results
Neal, Andrew Independent 379 - Elected
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Minden Allen, Edward Kenneth George Liberal Democrat 425 Minden declaration of results
Everitt, Robert Dale Conservative Party Candidate 622 - Elected
Higgins, Donna Elizabeth Labour Party 488
Korfanty, Helen Wanda Liberal Democrat 394
O'Driscoll, Richard Labour Party 460
Springett, Clive Roy Conservative Party Candidate 546 - Elected
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Moreton Hall Beckwith, Trevor Independent 1200 - Elected Moreton Hall declaration of results
Bouche, Cyrille Pierre Labour Party 380
Thompson, Peter Conservative Party Candidate 738 - Elected
Warby , Francis Joseph Independent 1058 - Elected
Whittingham , Antony Paul Conservative Party Candidate 492
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Newmarket East Appleby, Andrew Jeffery West Suffolk Independents 260 Newmarket East declaration of results
Derry, John Liberal Democrat 87
Gillett, Andrew Roger Liberal Democrat 115
Hood, Rachel Dene Serena The Conservative Party Candidate 353 - Elected
Nobbs, Robert John The Conservative Party Candidate 337 - Elected
O'Neill , Christopher Patrick West Suffolk Independents 233
Perry, Susan Jane Labour Party 187
Yarrow, Robert Kevin Labour Party 196
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Newmarket North Allen, Ruth West Suffolk Independents 289 Newmarket North declaration of results
Anderson, Michael John West Suffolk Independents 404 - Elected
Bowen, Oliver Labour Party 195
Edwards, Stephen John The Conservative Party Candidate 220
Millar, Robin John The Conservative Party Candidate 331 - Elected
Russell, Duncan Labour Party 182
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Newmarket West Drummond , Andrew Robertson The Conservative Party Candidate 482 - Elected Newmarket West declaration of results
Fitzgerald, Yasemin Labour Party 319
Hudson , David John UK Independence Party 223
Jefferys, Michael John Labour Party 350
Lay , Winston James The Conservative Party Candidate 376 - Elected
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Pakenham and Troston Brown, Simon Peter The Conservative Party Candidate Elected uncontested Pakenham and TrostonPakenham and TrostonPakenham and Troston - Notice of uncontested election
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Risby Glossop, Susan Ann The Conservative Party Candidate 565 - Elected Risby declaration of results
Rowell, Sheila Labour Party 209
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Rougham Cornish, Quentin Labour Party 171 Rougham declaration of results
Mildmay-White, Sara Jane Conservative Party Candidate 491 - Elected
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Southgate Chung , Hung Chow Conservative Party Candidate 902 - Elected Southgate declaration of results
Cullen, Ian William Labour Party 406
Williamson, Ann Kathleen Conservative Party Candidate 720 - Elected
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Stanton Thorndyke , John The Conservative Party Candidate Elected uncontested Stanton - Notice of uncontested election
Ward Candidate Party Result Declaration of results
St Olaves Clarke, Max Labour Party 341 - Elected St Olaves declaration of results
Hopfensperger, Paul Johann Independent 680 - Elected
Soons, Karen Michelle Conservative Party Candidate 314
Ward Candidate Party Result Declaration of results
The Fornhams and Great Barton Broughton, Sarah Olivia Conservative Party Candidate 890 - Elected The Fornhams and Great Barton declaration of results
Hopfensperger , Rebecca Vivienne Conservative Party Candidate 942 - Elected
Turner, Darren Labour Party 352
Ward Candidate Party Result Declaration of results
The Rows Smith, John Robert   636 - Elected The Rows declaration of results
Stanbury, Lance George The Conservative Party Candidate 306
Waldron , Donald Richard   467 - Elected
Waters, James Edward The Conservative Party Candidate 402
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Tollgate Hind, Diane Beverley Labour Party 484 - Elected Tollgate declaration of results
Levantis, John Conservative Party Candidate 361
Nettleton, David Independent 793 - Elected
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Westgate Augustine, John Anthony Conservative Party Candidate 848 - Elected Westgate declaration of results
Rout, Richard Raydon Conservative Party Candidate 933 - Elected
Sayer, Marilyn Anne Labour Party 554
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Whepstead and Wickhambrook Evans, Alison Mary The Conservative Party Candidate 620 - Elected Whepstead and Wickhambrook declaration of results
McConnell, Michael Labour Party 153
Ward Candidate Party Result Declaration of results
Withersfield Stevens, Peter Anthony The Conservative Party Candidate Elected uncontested Withersfield - Notice of uncontested election